Wolał mechaniczne…

Jest to postać, która dziś może jest jeszcze niedoceniana, ale bezsprzecznie stanowi jeden z filarów historii polskich rajdów szosowo-terenowych. Mirosław Malec przez blisko 40 lat swojej kariery (najpierw jako zawodnik a później jako trener) sprawiał, że Polacy byli w czołówce europejskich, a nawet światowych zawodów.

Urodził się 3 stycznia 1936 roku w Warszawie. Jego ojciec był szwoleżerem, ale on nie poszedł w ślady ojca.Wolał konie mechaniczne. W latach 50. ukończył renomowane wówczas Technikum Samochodowe przy Hożej w Warszawie. Zamiłowania do motocykli i ich sportowego wykorzystania bardzo mocno wpłynęły na życiorys Mirosława Malca.

W 1951 roku wstąpił do klubu Ligi Przyjaciół Żołnierza, ale na swój pierwszy start musiał czekać dwa lata. W 1953 roku, na motocyklu SHL 125, zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Trenerzy szybko dostrzegli jego talent, co nadało tempa karierze. Występował w barwach CWKS Legii Centralny Wojskowy Klub Sportowy i Stołecznego Klubu Motocyklowego. Szybko wszedł również do kadry narodowej.

Mirosław Malec to jedna z tych postaci, o których można napisać książkę. Tu tylko w telegraficznym skrócie wymienię jego osiągnięcia: kilkanaście tytułów mistrza i wicemistrza Polski, 13 startów w Sześciodniówkach Motocyklowych (pierwszy raz w 1956 roku, ostatni w 1974 roku), w których zdobył 9 złotych medali oraz 3 srebrne i 1 brązowy. Do osiągnięć na arenie międzynarodowej dochodziły sukcesy krajowe, np. w Rajdzie Tatrzańskim. Kolejną jego niebagatelną zasługą było promowanie sportowych wersji polskich motocykli WFM, WSK i skutera Osa. Startował również na motocyklach: CZ, Jawa, MZ i Zündapp.

W latach 70. Mirosław Malec skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego (kierunek trenerski) i od 1976 roku objął funkcję trenera – koordynatora kadry narodowej w motocyklowych rajdach szosowo-terenowych (enduro). Pracę na tym polu zakończył w 1995 roku. Podczas 20 lat kariery trenerskiej, również za sprawą jego działań Polacy święcili największe triumfy, m.in.: drużynowe mistrzostwo i wicemistrzostwo świata, dwukrotne indywidualne wicemistrzostwo świata, dwukrotne drużynowe mistrzostwo Europy i wiele indywidualnych wicemistrzostw oraz miejsc w pierwszej trójce mistrzostw Europy.

W 1989 roku Mirosław Malec objął stanowisko Dyrektora Biura Sportu Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego. Brał udział w pracach Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM).
Ze względu na swą specyficzną osobowość i metody pracy (fachowe, ale twarde i rzeczowe) zdobywał wielu zwolenników jak i przeciwników (z powodu swojego sposobu bycia). Wiele publikacji na jego temat ten aspekt określa „politycznie” słowem – kontrowersyjny. Obecnie Mirosław Malec jest na emeryturze. W styczniu tego roku obchodził 80. urodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *