Trzej muszkieterowie klasy 125 Enduro 1993- Tadeusz Herma

Wspaniały prezent zrobili sobie i swoim fanom motocykliści Beskidzkiego Klubu Motorowego z Bielska-Białej w 65-tą rocznicę istnienia, zdobywając tytuł Klubowego Mistrza Polski w Rajdach Enduro. Jakby tego było mało, trójka młodych bielszczan indywidualnie W klasie 125-junior wygrała wszystko co można: Mistrzem Polski został Sebastian Krywult, I wicemistrzemTomasz Błachut, a II wicemistrzemDaniel Chrobak.

Szansę na jeden z tytułów wicemistrzowskich miał również Sebastian Kowala, ale jego Husqvarna zdefektowała akurat w przedostatniej eliminacji. W Ostródzie szansą na wicemistrzostwo zaprzepaścił również simsoniarz Klaudek Bartosik. Najpierw po upadku w motocyklu rozleciało się pokrętło gazu i przez kilkanaście kilometrów w trudnym podmokłym terenie jechał z owiniętą wokół dłoni linką gazu, potem skończyło się sprzęgło i… żegnaj tytule.

Z większych strat w sezonie trzeba odnotować pech wicemistrza świata Macieja Wróbla. Po roku w Głogowie wrócił do macierzystego BKM-u. Na rajdzie w Kwidzynie, który był zarazem eliminacją do mistrzostw świata, jadąc leśnym duktem, na jednym z wystających korzeni wręcz katapultował Odniesione kontuzje wyeliminowały go praktycznie z walki o tegoroczny tytuł. Za to klubowe mistrzostwo kraju zespół zdobył bez historii. Prowadził od pierwszego rajdu i uzyskał taką przewagę punktową, że na dwie ostatnie eliminacje do Ostródy, ze względu na kłopoty finansowe klubu lecz bez obaw o końcowy wynik, pojechali tylko a zawodnicy, którzy mogli coś wywalczyć. Punkty dla BKM-u, oprócz wspomnianej piątki zdobyli w kl. 50 cm: Paweł Czekaj, Paweł Kolarczyk, Rafał Rebiega, Paweł Szwajca, w kl. 125: Radosław Bogacz, Adrian Tomalik, w kl. otwartej: Mariusz Błachut, Robert Procyszyn i Marcin Nikiel.

Przy okazji jubileuszu BKM– u, wróćmy do wspomnień. Przed wojną klub organizował głównie rajdy i wyścigi uliczne. Zaraz po okupacji starzy przedwojenni działacze – z jedynym żyjącym obecnie Honorowym Prezesem BKM Stanisławem Migdaczem – reaktywowali sportową działalność klubu. Starsi mieszkańcy Bielska-Białej do dzisiaj pamiętają wyścigi po ulicach miasta z udziałem braci i siostry Heńków z Katowic, Tomiczka, Ropy, Fuczika, Fistera czy Kubiczka. W barwach BKM-u startował, i to z sukcesami w Rajdzie Tatrzańskim, sam późniejszy wieloletni dyrektor bielskiej FSMRyszard Walter. Przez długie lata indywidualnością klubu był mieszkający obecnie w Niemczech Herbert Gajer. Jeszcze w wieku 40-tu lal wygrywał z o wiele młodszymi.

Prawdziwe sukcesy przyniosły klubowi lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte. Siedmiokrotne Klubowe Mistrzostwo Polski Enduro, kilkanaście indywidualnych tytułów Mistrza i wicemistrza Polski. Serię światowych sukcesów rozpoczął wychowanek klubu Piotr Kasperek. W roku 1989 jako pierwszy Polak zdobył tytuł wicemistrza Europy w Enduro. Potem Andrzej Tomiczek w roku 1991 i Maciej Wróbel w roku 1992 zdobyli tytuły wicemistrzów świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *