Mistrzostwa Europy Jelenia Góra 1981 – A. Martynkin

Tegoroczne eliminacje mistrzostw Europy w rajdach szosowo terenowych rozpoczęły się na początku maja w Jabloncu nad Nisou położonego nie daleko Polsko Czechosłowackiej granicy. Ponieważ ani dwukrotny mistrz Europy Stanisław Olszewski ani dwu krotny brązowy medalista Zbigniew Kłujszo nie zajęli czołowych miejsc. Polscy zawodnicy rozpoczęli sezon gorzej niż w poprzednich latach, Stanisław Olszewski był 9 i 10 a Zbigniew Kłujszo 11 natomiast szalony Ganc, czyli Ryszard Gancewski 6 i 7.

Tydzień później w Jeleniej Górze odbyły się następne eliminacje mieliśmy się naocznie przekonać, jaka formę mają reprezentanci kraju i cała reszta motocyklistów, bowiem równocześnie rozgrywano mistrzostwa Polski. W tym roku nastąpiła dość istotna zmiana regulaminu mistrzostw kontynentu. W miejsce klas 50, 75 oraz 100 cm wprowadzono jedna klasę o pojemności 80cm oraz zniesiono klasę 350cm a motocykle o najwyższej pojemności również złączono w jedną klasę powyżej 500cm. Nie wiadomo ilu zawodników przejdzie do wyższej klasy 125cm ilu zdecyduje się pozostać w klasie 80cm. Tak czy owak Stanisław Olszewskiemu i Zbigniewowi Kłujszo wzrosła konkurencja ponad dwukrotnie.

Trener kadry narodowej pan Mirosław Malec powiedział kilka firm a przede wszystkim zachodnio niemiecka firma motocykli Zundapp wyprodukowała motocykl lepszy od Simsona, którego fabrycznymi jeźdźcami są trzej nasi zawodnicy. Firma Zundapp zrobiła motocykl wyczynowy lżejszy o 20kg!! To wystarczy, aby na próbach szybkościowych zdobywał kilka sekund przewagi przy tak małej pojemności silnika te kilogramy praktycznie decydują, czym lżejszy tym lepsze osiągi. I tak się właśnie stało Stanisław Olszewski pierwszego dnia był siódmy a drugiego czwarty wsunie szóste miejsce. Szalony Ganc, czyli Ryszard Gancewski zajął także szóste miejsce, choć gdyby nie wpadł na próbie szybkości terenowej w błoto być może był by 3.

Po zeszłorocznej kontuzji chyba już nie ma śladu i wcale bym się nie zdziwił gdyby właśnie on okazał się najlepszy z Polaków. Zbigniew Kłujszo zajął miejsce za Stanisławem Olszewskim ( proszę zwrócić uwagę ze Zbigniew Kłujszo zawsze za jego najlepszym przyjacielem jak i rywalem Stanisławem Olszewskim był czyżby przypadek???)

Trzej muszkieterowie są w światowej czołówce, ale obrona zeszłorocznych pozycji będzie nie zwykle trudna. Pozostali zawodnicy kadry narodowej ustępują tej trójce wyraźnie umiejętnościami i od najlepszych na świecie dzieli ich spora różnica. W jeszcze większym stopniu dotyczy to zawodników pozostających poza kadrą, stad ich dalekie lokaty. Jest paru młodych poniżej 20 lat podobno uzdolnionych, ale czy na tyle pracowitych, aby przebić się do światowej czołówki, jeśli oczywiście będą mieli odpowiedni sprzęt zobaczymy za kilka lat.

Na początku sezonu w najlepszej formie znajdują się włosi jeżdżą nie tylko świetnie technicznie, ale i szybko. W Jeleniej Górze wygrali we wszystkich klasach konkurencja rośnie, bo obok Włochów Polaków zawodników z RFN i NRD. W pierwszej eliminacji świetnie zaprezentowali się Szwedzi nieco słabiej w Jeleniej Górze. Najtrudniejszy odcinek terenowy nie zwykle stromy zjazd chyba najlepiej pokonał Per-Olov Jahansson, natomiast Kai Andersson odniósł na nim kontuzje pojechał zbyt szybko i choć ruszył dalej to jednak nie ukończył pierwszego dnia imprezy. Mówiąc krótko naszym będzie bardzo trudno, co przyznaje Stanisław Olszewski ukończyć mistrzostwo w pierwszej piątce. Relacja z Jeleniej Góry była by niepełna gdybym nie wspomniał o bardzo dobrej organizacji nie jest dziś łatwo przeprowadzić międzynarodową imprezę w Polsce, ale działaczom wrocławskim i miejscowym udało się to doskonale przed każdym względem.

Oto wyniki poszczególnych klas.

Klasa 80cm

1. E.Orioli Włochy

2.A.Teuchert RFN

3.A.Signonelli Włochy

6.Stanisław Olszewski Polska

7.Zbigniew Kłujszo Polska

Klasa 125cm

1.G.Brissoni Włochy

2.H.Strassenreuther RFN

3.W.Bettoni Włochy

6.Ryszard Gancewski Polska

Klasa 250cm

1.A.Gritti Włochy

2.H.Sturm NRD

3.J.Cisar CSRS

33.Zbigniew Banasik Polska

Klasa 500cm i ponad 500cm

1.A Taiocchi Włochy

2.J. Schuetler NRD

3.W. Pohlenz RFN

14. Krzysztof Serwin Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *