Mistrz świata juniorów Andreas Cyffka zapada na poważną chorobę Legenda sportów enduro zbyt wcześnie opuszcza nas na zawsze

Świat enduro opłakuje Andreasa Cyffkę. Gelenauer zmarł w sobotę rano tuż po swoich 58. urodzinach z powodu długiej, ciężkiej choroby. Andreas Cyffka urodził się 14 stycznia 1963 roku w Ehrenfriedersdorf. W wieku 17 lat miał gorączkę enduro. Po swoim pierwszym sezonie jako zawodnik enduro, który jak niekiedy opanował podstawy sportu w Motorsport Club (MC) MZ Zschopau, licencję miał już w kieszeni. Niezwykłe osiągnięcia nie pozostały niezauważone przez dział sportowy MZ. W 1983 roku został przyjęty w ich szeregi. W następnym roku kierowca fabryczny MZ triumfował w 59. sześciodniowym wyścigu w Assen w Holandii, wygrywając srebrny wazon z dwoma kierowcami Simsona Jensem Thalmannem i Berndem Lämmelem oraz Reinhardem Klädtke na MZ.

Rok później w La Molina w Hiszpanii srebrny wazon stał się Mistrzostwami Świata Juniorów FIM, które po raz pierwszy trafiły do ​​czystego kwartetu MZ z Andreasem Cyffką, Mikiem Heydenreichem, Jensem Grünerem i Udo Grellmannem z Rudaw. W następnym roku ten sam kwartet został wicemistrzem świata juniorów w sześciodniowym wyścigu w San Pellegrino we Włoszech. Na 62. sześciodniowym wyścigu w Jeleniej Górze Andreas Cyffka wygrał drużynę klubową z Mikiem Sydowem i Jensem Fabke. Od 1983 do jesieni 1989 Andreas Cyffka był kierowcą fabrycznym MZ. W tym czasie Gelenauer osiągnął najlepsze wyniki na mistrzostwach Europy. Następnie przeszkolony inżynier ds. Ogrzewania przeszedł na firmę Husqvarna. Swój największy pojedynczy sukces świętował w roku premiery Pucharu Świata w krajowych zawodach, uzyskując status Pucharu ŚwiataWokół MZ City Zschopau” w 1990 roku. – Takt-Husqvarna. Mimo że następnego dnia zajęło drugie miejsce, Andreas Cyffka mógł spodziewać się zwycięstwa w klasyfikacji generalnej w oba dni przed własną publicznością.

Firma rusztowaniowa jako ostoja po motorsporcie

Rok przed tym, jak zawodnik enduro odłożył kask w 1997 roku, przeprogramował się zawodowo. Wiosną rozpoczął własną działalność gospodarczą z firmą rusztowaniową. Jego dwaj synowie, 30-letni Yannic i dwuletni Eric, który przez długi czas był dyrektorem zarządzającym, nadal będą prowadzić firmę na jego korzyść. Andreas Cyffka pomógł również założyć Motorsport Club (MC) MEK w 1996 roku jako członek założyciel. Przez wiele lat pracował w zarządzie, był dyrektorem sportowym, aw ostatnich latach także prezesem klubu, aby dalej rozwijać sporty enduro w regionie. Jeden z najbliższych przyjaciół Andreasa Cyffki, Ole Fleischer, jest głęboko poruszony: „Nie mogę w to uwierzyć, wiadomość bardzo mnie dotknęła. Myślę, że cały świat enduro opłakuje stratę wspaniałego sportowca i przyjaciela. Możesz liczyć na Andreasa. Chociaż był mocno zaangażowany w swoją pracę, nadal był mocno zaangażowany w sporty enduro, a przede wszystkim w młodzież.

Pasja do sportu do końca

Mimo ciężkiej choroby, którą zdiagnozowano w 2016 roku, pasja do sportu nie została przerwana. Był regularnie poza domem na klasycznych imprezach. Andreas Cyffka świętował swoje ostatnie duże zwycięstwo w swojej klasie i drużynie podczas rajdu terenowego ADAC ClassicWokół miasta Zschopau”. Gelenauer pozostawia wielką pustkę. Nie tylko fani będą za nim tęsknić ze względu na jego otwarty umysł, w tym na tegorocznym Classic w Zschopau w czerwcu i na Mistrzostwach Świata Enduro w październiku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *