Klub z trzydziestoletnią tradycją – Jarosław Ozdoba

W pierwszej połowie grudnia 1989 roku Zarząd Międzyzakładowego Klubu Sportowego Korona Kielce zdecydował o postawieniu w stan likwidacji Sekcji Motorowej, nota bene najbardziej utytułowanej w dziejach klubu, będącej wówczas aktualnym Drużynowym Mistrzem Polski w motocyklowych rajdach Enduro. Jak przystało na porę roku motocykliści Korony zostali.. na lodzie. Zarząd Okręgowy PZMot sugerował połączenie z sąsiednim Kieleckim Klubem Motorowym, myślano o powołaniu sekcji motocyklowej w ramach Automobilklubu Kieleckiego. Obie inicjatywy nie trafiły jednak na podatny grunt. Byli działacze oraz zawodnicy Sekcji Motorowej Korony postanowili wybić się na samodzielność. Do pomysłu przyciągnięto także kilku byłych działaczy Automobilklubu Kieleckiego.
      Z inicjatywy Zygmunta i jego syna Marka Sikorów, Jerzego Syski, Zbigniewa Banasika i Janusza Łaty podjęto decyzję powołania stowarzyszenia sportowego o nazwie Kieleckie Towarzystwo Motorowe.

MP 1990 Bogatynia Piotr Zieliński KTM Novi Kielce oraz Marek Śikora

Zebranie założycielskie miało miejsce 11 stycznia 1990 roku w lokalu Klubu Osiedlowego ” Mrówka ” na ulicy Karczówkowskiej.
      Nowo powstały klub motorowy, który przyjął kilka tygodni potem nazwę Kieleckie Towarzystwo Motorowe Novi, początkowo skupiał w swojej działalności sport motocyklowy oraz karting. Zarząd nowego stowarzyszenia myśląc realnie o raczej skromnej dotacji na działalność statutową ze strony Polskiego Związku Motorowego, lub o jej całkowitym braku, zdecydował o rozpoczęciu działalności gospodarczej oraz poszukiwaniu sponsorów. Sprzęt oraz wyposażenie KTM Novi w pierwszym sezonie otrzymało nieodpłatnie od MKS Korona oraz byłego sponsora Sekcji Motorowej Korony, czyli kieleckiego Polmozbytu, który zakończył ten rozdział swego sportowego żywota.
      KTM Novi już w pierwszym sezonie startów zdobyło tytuł Drużynowego Mistrza Polski w rajdach Enduro, chlubnie nawiązując do tradycji poprzedników spod znaku SHL i Korony. Nazwiska rutyniarzy jak Ryszard Gancewski, Zbigniew Banasik, czy Mirosław Misztal mobilizowały młodzież, w klubie pojawiały się młode talenty. Tych ostatnich udanie szlifował stary wyjadacz rajdowych tras Zbigniew Banasik.

MP Bogatynia Robert Więckowski KTM Novi Kielce

Przez trzydzieści lat istnienia Kieleckie Towarzystwo Motorowe Novi ( od kilku lat, jako KTM Novi Korona) przeżywało różne koleje istnienia, ale nie zniknęło ze sportowej mapy polskich rajdów Enduro. Bywały upadki i wzloty. Tych ostatnich jest ostatnio na szczęście dużo więcej: klub niemal etatowo zdobywa tytuły Drużynowego Mistrza Polski, dość regularnie zgłasza zespół klubowy do Sześciodniówek Motocyklowych, wielu jego członków z powodzeniem występuje w imprezach rangi międzynarodowej.
      Działacze i zawodnicy KTM Novi Korona Kielce przez ostatnie trzydzieści lat udanie organizowali lub wydatnie pomagali przy organizacji wszystkich imprez spod znaku rajdów Enduro, jakie odbyły się na ziemi świętokrzyskiej. Od rajdów popularnych, poprzez Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy, indywidualne Mistrzostwa Świata, aż po Sześciodniówkę Motocyklową w roku 2004.

MP Bogatynia 1990 Hubert Dzianok z KTM Novi Kielce Simson S 51

Przez trzy dekady istnienia działacze i zawodnicy Kieleckiego Towarzystwa Motorowego Novi Korona dali przykład znakomitej roboty – zarówno sportowej jak i organizacyjnej, pozostaje tylko żywić nadzieję, że ambicji oraz entuzjazmu z powodzeniem im wystarczy przez najbliższe dwie dekady, czyli do Złotego Jubileuszu  istnienia KTM Novi Korona Kielce. A i sukcesów sportowych będzie od przysłowiowego ” metra „!·

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *