Będą medale w rajdach Enduro?

Dwie ostatnie w tym sezonie eliminacje mistrzostw Polski w motocyklowych rajdach Enduro odbędą się w sobotę i niedzielę w Ostródzie. Po dwudniowych zawodach poznamy tegorocznych medalistów w poszczególnych klasach motocykli oraz w klasyfikacji klubowej.

Kieleccy motocykliści od lat odnoszą sukcesy w rajdach enduro zwanych niegdyś szosowo- terenowymi. a później szybkimi. Zdobywali tytuły najlepszych w kraju, startowali z powodzeniem w Rajdzie Tatrzańskim i Sześciodniówce FIM, która teraz ma rangę oficjalnych mistrzostw świata. Nazwiska Zdzisława KałużyRyszarda Potockiego, Eugeniusza Frelicha, Gerarda Harazima, Zenona Wieczorka, Ryszarda Augustyna i Zbigniewa Banasika są dobrze znane sympatykom sportów motorowych Fabryczny zespół Kieleckiej SHL później Korony pod wodzą Wacława Sandeckiego przez wiele lat był najlepszy w Polsce. Obecnie istnieją trzy kluby motorowe specjalizujące się w rajdach enduro ale każdy z nich ma kłopoty finansowe. Zawodnicy Kieleckiego Towarzystwa Motorowego NOVI, Kieleckiego Klubu Motorowego i powstałego w ubiegłym roku Świętokrzyskiego Klubu Motorowego startują w mistrzostwach Polski na starych, zdezelowanych motocyklach, które często nie wytrzymują trudów rajdów. To graniczy już z cudem, że nie mający bogatych sponsorów kielczanie liczą się jeszcze w kraju i po zakończeniu każdego sezonu dekorowani są szarfami mistrzów i wicemistrzów Polski.

Największe szanse na zdobycie tytułu mistrza Polski na zawodach w Ostródzie ma Leszek Drogosz, syn znakomitego przed laty pięściarza, jeżdżący w barwach Świętokrzyskiego Klubu Motorowego. Po ośmiu eliminacjach jest liderem w klasie junior powyżej 125 cm. Wiceliderem wśród najmłodszych rajdowców jest Mirosław Madetko z Kieleckiego Klubu Motorowego (w klasie Simson do 50 cm), Piotr Bachan (w klasie junior do 125 cm) i Zbigniew Banasik (w klasie senior) – obaj z ŚKM. Zbigniew Banasik, kończący w tym roku 40 lat, jeździ na motorze już 24 lata! Był on wielokrotnym rajdowym mistrzem Polski. Teraz trenuje młodych zawodników Świętokrzyskiego Klubu Motorowego i z powodzeniem, u schyłku sportowej kariery, startuje w zawodach. Pod jego doświadczonym okiem i motocykliści ŚKM mają szansę zdobyć w tym roku brązowy medal w klasyfikacji klubowej mistrzostw Polski. Zajmują obecnie czwarte miejsce z niewielką stratą punktów do trzeciego w klasyfikacji Pałacu Młodzieży Warszawa (prowadzą rajdowcy Zagłębia Miedziowego Głogów przed BKM Bielsko-Biała. Pozostałe dwa kieleckie kluby – plasują się na dalszych miejscach: KKM jest szósty a NOVI – siódmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *