1992 ISDE Australia Shane Watts.

67 ISDE Cessnock Australia 1992

Dzisiaj w australijskiej miejscowości Cessnock k. Sydney rozpoczynają się drużynowe mistrzostwa świata w rajdach Enduro, czyli 67 ISDE Sześciodniówka. Wystartuje blisko 400 motocyklistów z: 21 krajów. Wśród nich nasza 6 osobowa ekipa kierowana przez zawodnika i jednocześnie trenera Ryszarda Gancewskiego statuującego, na co dzień w barwach Kieleckiego Towarzystwa Motorowego. „Novi” w składzie: radomianin jeżdżący w Kieleckim Klubie Motorowym Ryszard Augustyn, Andrzej Tomiczek i Maciej Wróbel (wszyscy na-TM 80), Wojciech Rencz (TM 125), Jacek Czachor ( yamaha 250 i sam Gancewski na yamaha 500. Sądzimy, że warto bliżej zapoznać się z zawodnikami reprezentującymi kluby naszego regionu.

RYSZARD AUGUSTYN

Ma 31 lat, od początku kariery sportowej startuje w barwach KKM. Mówi o sobie, że tzw. pociąg do motorów’ miał już, jako dziecko. Jako 10-letni chłopiec wraz z kolegą, z podwórka za wspólnie uskładane pieniądze kupili stary motocykl WSK 125. Na nim odbywały się pierwsze, sportowe już wprawki. Prawdziwa kariera rozpoczęła się jednak dopiero w 1979 roku. Wtedy Ryszard otrzymał powołanie do kadry jeździł wówczas na JAWIE 350. W 1980 roku wystartował w swej pierwszej sześciodniówce już na włoskim motocyklu SWM 125 i ukończył imprezę w dobrej formie. Rok później sięgnął już po złoty medal, co dla lak młodego zawodnika jest sporym osiągnięciem. Największy sukces indywidualny odniósł w 1982. Startując w klasie 80 cm wywalczył 4 miejsce. Później brał udział w sześciodniówkach-regularnie aż do 1987 r. Wtedy dotknęła. Ryszarda plaga kontuzji. Tylko w 1988 był aż 5 razy zakuwany w gips, w sumie spędził wtedy w tych nietypowym gorsecie aż 6 miesięcy dopiero w 1991 roku powrócił do dawnej formy sięgając po mistrzostwo Polski w klasie 500, W tym sezonie Ryszard Augustyn liczył na wiele sukcesów, niestety odniósł w kwietniu kolejną kontuzję i wydawało się; że sezon ma zmarnowany. Pan Ryszard bardzo pragnął Wyjechać na być może ostatnią jego karierze sześciodniówkę. Udało się! Wykurował kolano i na włoskiej maszynie TM będzie się ścigał w Australii!

94 Ryszard Augustyn (PL) SWM 125 ISDE 1982 (1)

RYSZARD GANCEWSKI

Na tegoroczną sześciodniówkę wyjechał, jako tzw. jeżdżący trener.. Kiedy rozmawialiśmy na początku tego sezonu definitywne, nie zapewnił, że sześciodniówka w Australii jest jego ostatnim startem? Później zajmie się trenerka, co dzisiaj z powodzeniem robi opiekując się dwójką utalentowanych zawodników Tomiczkiem i Wróblem. Dziś ma już 37 lat, mieszka, w Ostródzie, w rajdach Enduro reprezentuje KTM: „Novi”. Karierę rozpoczął mając już 18 lat w 1973 roku. Co ciekawe, pierwszy: motocykl? WSK 125 kupił… W tajemnicy przed rodzicami. Na nim wystartował i wygrał! Nagrodę — piękną: słomiankę przechowuje do dziś. W 1976 r. wypatrzył go trener Mirosław Malec i powołał do kadry. Od. 1977 Roku startuje w sześciodniówkach. Dla tej w Australii przedłużył karierę o rok liczy, na sukcesy wieńczące wspaniałe występy. Czekamy, więc na wieści z Australii, tym bardziej, że nasz zespół ma szanse na czołowe lokaty.

Ryszard Gancewski 125 Simson Gironella Mistrzostwa Europy 1989 (Hiszpania)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *