VII VIII eliminacja Mistrzostw Polski Enduro w Romanówce Jarosław Ozdoba

Pod koniec wakacji 1993 roku Romanówka koło Siemiatycz już po raz szósty gościła uczestników serialu Mistrzostw Polski w motocyklowych rajdach Enduro. Termin spotkania wyznaczono na 21 i 22 sierpnia.

Jako organizator wystąpił AMK Pałac Młodzieży Warszawa z jego dobrym duchem i animatorem Romanem Umiastowskim na czele? Niestety, nie pojawił się wówczas w malowniczej Romanówce numer jeden pałacowej drużyny, Jacek Czachor. Na starcie zabrakło także jego brata Mariusza. Kolejnym Wielkim Nieobecnym był stary wyga rajdowych tras Ryszard Augustyn ( RTM Radom). Spodziewano się w Romanówce także Zbigniewa Przybyły ( WKM Wschowa), ale coś nie wypaliło i ” Gucio ” nie dotarł na włości Romana Umiastowskiego.

Pogoda podczas zawodów pod Siemiatyczami była adekwatna do pory roku: było bardzo ciepło i słonecznie. Trasa była sucha niczym pieprz, mocno się kurzyło na piaszczystych odcinkach, zwłaszcza w lesie. Próby terenowe wytyczono w Romanówce ( Cross Test) i nieopodal Siemiatycz ( Enduro Test). Końcowy motocross rozegrano na zaimprowizowanym torze w piaskowni. Stopień trudności trasy jak i prób czasowych określano, jako średnio trudny, niemniej zdarzały się widowiskowe elementy trasy wymagające więcej niż odrobinę dobrej techniki jazdy. Czasy przejazdu pomiędzy kolejnymi Punktami Kontroli Czasu były w tym rajdzie niezbyt wyśrubowane, choć zdarzały się odcinki, gdzie jednak trzeba się było śpieszyć. W strefie oczekiwania, czyli serwisowej, można było spokojnie napić się wody mineralnej – nader wskazane przy upalnej pogodzie – zatankować motocykl, rzucić okiem czy wszystko przy sprzęcie jest w jak najlepszym porządku i bez nerwowości we właściwej minucie podjechać do stolika sędziowskiego celem podbicia karty drogowej. A potem – dalej w trasę. Aczkolwiek organizatorzy przygotowali małą pułapkę przed finałowym motocrossem. Szesnasto kilometrowa dojazdówka miała tak ” ciasne ” czasy, że praktycznie wszyscy złapali spóźnienia. Nawet rutyniarze, co to z niejednego piecyka o nazwie motocyklowe rajdy Enduro chlebek jedli…

W klasie Otwartej Senior ten odcinek na ” zero ” przejechali tylko Zbigniew Banasik ( ŚKM Kielce) i Tomasz Kodym ( SKM Szarak Sochaczew). Końcowy motocross w klasie Otwartej Senior wygrał Wojciech Rencz ( AK Głogów) przed Tomaszem Kodym i Andrzejem Tomiczkiem ( AK Głogów).

Rozegrano także dodatkowy wyścig w klasyfikacji Open, czyli dla wszystkich chętnych. Atrakcją tego biegu był start trenera kadry Ryszarda Gancewskiego na pożyczonej od Leszka Drogosza ( ŚKM Kielce) Kawasaki KX 250. Niestety, ” Ganc ” zaliczył mało udany come back w stawce odpadając już podczas drugiej pętli po kolizji z Tomaszem Kodymem. Ostatecznie najlepszy był Andrzej Tomiczek, za nim Sebastian Krywult ( BKM Bielsko-Biała) i Wojciech Rencz. Ten ostatni po starcie dość długo prowadził stawkę. Do startu w rajdzie pod Siemiatyczami w sierpniu 1993 roku stanęło sześćdziesięciu czterech zawodników, co stanowiło ówczesną średnią krajową. Trudna sytuacja ekonomiczna na początku lat dziewięćdziesiątych mocno przetrzebiła grono chętnych do uprawiania motocyklowych rajdów Enduro…

Podczas zawodów w Romanówce pierwszego dnia w klasie 50 triumfował Robert Derela ( KTM Novi Kielce), drugi był Robert Warchoł ( AK Głogów), a trzeci Klaudiusz Bartosik ( BKM Bielsko-Biała). Drugiego dnia najlepiej pojechał Sławomir Rompa ( GKM Bałtyk Gdynia). Drugie miejsce zafasował Robert Warchoł, a trzecie Mirosław Madetko ( Kielecki Klub Motorowy). Warto dodać, że wszyscy zawodnicy tej, wówczas dość licznej, klasy startowali na – tu cytat z instrukcji obsługi: ” lekkich motocyklach ” – Simson S51 Enduro. W klasie Junior 125 w sobotę najlepszy był Sebastian Krywult ( BKM Bielsko-Biała), pozostawiając za sobą Pawła Więckowskiego ( Kielecki Klub Motorowy) i Tomasza Błachuta ( BKM Bielsko-Biała). Drugiego dnia pierwsze dwa miejsca zajmują Sebastian Krywult i Paweł Więckowski. Trzeci jest Dariusz Przybysz ( AK Głogów). W klasie Powyżej 125 w siódmej eliminacji wygrywa Hubert Dzianok ( KTM Novi Kielce), wyprzedzając Marka Dąbrowskiego ( AMK Pałac Młodzieży Warszawa) i Leszka Drogosza ( ŚKM Kielce). Leszek Drogosz wygrał ósmą eliminację zostawiając za sobą Wiktora Iwańskiego ( AK Głogów) i Marka Dąbrowskiego. Jak zwykle emocje sięgały zenitu w klasie Otwartej Senior? Pierwszego dnia pulę zgarnął Andrzej Tomiczek ( AK Głogów) – na TM 80 Enduro! Czyli jednak nie litraż maszyny, a umiejętności zawodnika są ważne. Drugi był Wojciech Rencz ( AK Głogów), a trzeci Tomasz Kodym ( SKM Szarak Sochaczew). Sochaczewianin zrewanżował się zwycięstwem drugiego dnia. Za nim był Wojciech Rencz, a trzeci Zbigniew Banasik ( ŚKM Kielce). Klubowo zwyciężyła ekipa BKM Bielsko-Biała przed Automobilklubem Głogów i Świętokrzyskim Klubem Motorowym Kielce.

Rajd w Romanówce, ( choć w kalendarzu figurowały Siemiatycze) był preludium przed zgrupowaniem kadry narodowej w gospodarstwie Romana Umiastowskiego. To tutaj Ryszard Gancewski i Mirosław Malec mieli wybrać szóstkę zawodników, którzy mieli reprezentować Polskę w najważniejszej kategorii 68 Sześciodniówki Motocyklowej. I wybrali! Najlepiej w historii naszych startów w Six Days, gdyż w 1993 roku Polacy zdobyli główną nagrodę tej imprezy – puchar World Trophy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *