PUCHAR WICEMINISTRA DLA OSTRAWY

Ubiegłą sobotę i niedzielę odbyty się na torze crossowym w Cieszynie Boguszowicach międzynarodowe zawady motocrossowe. Starowali także zawodnicy czołówki krajowej w rajdach Sprawnościowo – szybkościowych, dla których byt to ostatni sprawdzian formy przed Międzynarodowej Sześciodniówkę FIM w Czechosłowacji. Zawody obserwował trener kadry narodowej crossowców i rajdowców mgr. Mirosław Malec. W Sobotę odbyły się biegi w ramach eliminacji do Motocrossowych Mistrzostw Polski strefy Południowo-zachodniej. starcie stanęli najlepsi zawodnicy z Górnika Czerwionki. Zagłębia Miedziowego Lubin ,Górnika 09 Mysłowice, Korony Kielce. AMK Grodków. Klubu Cartingowego Nysa oraz Klubu Motorowego Cieszyn.

W kategorii 125 cm w 1 wyścigu zwyciężył Maciej Stanco z Górnika Czerwonka, w 2 biegu Zbigniew Przybyła Zagłębia, który minimalnie pokonał Stańca. Z naszych zawodników najlepiej wypadł Wojciech Winnicki, który w 1 biegu zajął IV pozycję, a w był 2 na V miejscu oraz Jan Grzegorzek (V i IX miejsca) Pasjonujący był bieg w klasie 250 cm. Wielką formą błysnął Tadeusz Chraścina, który pewnie zwyciężył w 2 biegach.

Wyścig był ciężki powiedział po zawodach T. Chraścina. Jechało mi się dobrze, a najważniejsze iż nie zawiodła „maszyna. Cieszę się z dwóch I miejsc. Biegi w klasie pięćsetek były popisem naszych zawodników. Gerard Gorgosz udowodnił, że po odniesionej w ubiegło roczny groźnej kontuzji powraca ponownie do wysokiej formy. Niestety, miał kłopoty z motocyklem. W 1 biegu, w którym prowadził, „wysiadły” teleskopy i ostatecznie ukończył wyścig na V miejscu. Prowadził także w 2 biegu, lecz po 2 okrążeniach musiał się wycofać ze względu na defekt skrzyni biegów.

W 1 biegu I miejsce zajął Stanisław Brzezina, a II Marian Waligóra. Natomiast w 2 biegu zwyciężył Waligóra przed Brzeziną. W punktacji zespołowej eliminację wygrał Klub Motorowy Cieszyn, który zgromadził 112 pkt, przed Górnikiem Czerwionka — 100 pkt oraz Zagłębiem Miedziowym Lubin — 23 pkt.

Po dotychczasowych eliminacjach prowadzi Górnik Czerwionka przed Cieszynem i Zagłębiem Miedziowym.

Ostatnia eliminacja do strefy Południowo-zachodniej przeprowadzona zostanie 17 X na torze crossowym w Głogowie.

W niedzielę odbyły się biegi pucharowe. W klasie 125 cm (puchar prezesa KM Cieszyn) zwyciężył Zbigniew Przybyła przed Maciej Stańca, Dariuszem Poczwarą (Grodków) oraz Wojciechem Winnickim i Janem Grzegorzkiem (obaj Cieszyn).

Puchar dowódcy Górnośląskiej Brygady WOP (250 cm) przypadł Ryszardowi Gancewskiemu (Budowlani Gdańsk), który wyprzedał Tadeusza Chraścinę, Piotra Górkę (Górnik 09) oraz naszego crossowca Stanisława Brzezinę.

W wyścigu o puchar Telewizji Polskiej wysoką klasę pokazali zawodnicy Rudej Hvezdy Ostrawa (Czechosłowacja). Wygrał Mirosław Hanaczek przed Franciszkiem Majerem i Milanem Vasiczkiem. Najlepszy z Polaków, Waligóra, ukończył wyścigi na IV miejscu, natomiast Gorgosz miał ponownie kłopoty z motocyklem!

Puchar wiceministra Obrony Narodowej powędrował za Olzę. Zdobyła go drużyna Rudej Hvezdy 17 pkt, a dalsze miejsca zajęły zespoły Klubu Motorowego Cieszyn — 22 pkt. Zagłębia Miedziowego Lubin — 29 pkt i Górnika 09 Mysłowice — 35 pkt.

Dwudniowe zawody udowodniły, że nasi crossowcy należą do czołówki krajowej. Waligóra, Brzezina, Chraścina czy Gorgosz jeżdżą poprawnie technicznie oraz odważnie, co ma w tym sporcie duże znaczenie. Szkoda tylko, że do formy zawodników nie dostroiły się motocykle, głównie Gorgosza. Winnicki i Grzegorzek już sporo umieją, lecz do krajowej czołówki im jeszcze daleko. Zawody zostały sprawnie przeprowadzone, co jest zasługą licznych działaczy Klubu Motorowego w Cieszynie.

KAZIMIERZ RASZKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *