Popisowa jazda Gerard Gorgosza 1983

W klasie 50 cm w I biegu zwycięży! Andrzej Sałacki, w II — Jacek Pawlaczyk, a klasę wygrał Krzysztof Osia nie wieź (wszyscy Stomil Olsztyn). W II biegu startował również nasz zawodnik Andrzej Gromek, który na ostatnim okrążeniu doznał kontuzji i nie ukończył wyścigu. Do chwili upadku zajmował dobrą V pozycję.

W kat. 125 cm 1 bieg wygrał Zbigniew Przybyła (Zagłębie Miedziowe Głogów). II Maciej Stańco (Górnik Czerwionka) a całą klasę Z. Przybyła. Pochodzący z Brennej zawodnik KM Cieszyn Bronisław Hella nie ukończył konkurencji na skutek defektu maszyny.

W klasie 250 cm doskonale pojechał Zbigniew Kłujszo z Budowlanych Gdańsk, pewnie wygrywając klasę, a Stanisław Brzezina został sklasyfikowany na 111 pozycji. W 1 biegu Brzezina był III. a w II zajął IV miejsce Tadeusz Brzezina w I biegu został wykluczony (otrzymał pomoc na niedozwolonym odcinku trasy), a w II biegu uplasował się na III miejscu.

Bardzo silną obsadę posiadała kategoria pięćsetek”. Za faworytów uchodzili b. mistrz Europy w rajdach Stanisław Olszewski ze Stomilu oraz Krzysztof Serwin z Budowanych, którzy mieli do

swej dyspozycji doskonałe maszyny KTM z Austrii. Ku uciesze liczne zgromadzonych widzów wszystkich „możnych” tego wyścigu pogodził mieszkający obok boguszowskiego toru Gerard Gorgosza. Dobrze pojechał Marian Waligóra, który w I biegu był IV, w II zajął II miejsce, a w punktacji klasy został sklasyfikowany na III pozycji.

W punktacji drużynowej 1 miejsce wywalczyli crossowcy ze Stomilu Olsztyn (233 pkt.), III — Budowlani Gdańsk, (175 pkt.), III — Górnik Czerwonka (153 pkt.), IV — Klub Motorowy Cieszyn (137 pkt.).

W niedzielę odbyły się zawody motocrossowe w obsadzie międzynarodowej. Oprócz najlepszych jeźdźców z Polski, zobaczyliśmy zawodników z CSRS i Austrii. Warunki jazdy były ciężkie, padał deszcz. Tor był rozmokły i bardzo śliski, doszło do wielu upadków i kraks.

Puchar prezesa Klubu Motorowego w Cieszynie (kat. 125 cm) zdobył Maciej Stanco, a dalsze miejsca zajęli Jacek Lonka (Viktoria Września) i Janusz Splewok (Czerwonka).

Puchar Przedsiębiorstwa Polonijnego „Damari” wywalczył Zbigniew Kłujszo. Brzezina zajął 11, a Chraścina VI miejsce.

Przedstawiciele „pięćsetek” walczyli o puchar Telewizji Polskiej. Po pierwszym biegu wydawało się, iż puchar pozostanie w Cieszynie. Po doskonałej technicznej jeździe wygrał go Gorgosz. W drugim pogubił się na starcie, miał kłopoty na trasie i ostatecznie zameldował się na mecie na VI miejscu.

W biegu tym doskonale pojechali Czechosłowacy, zajmując trzy I miejsca. Puchar TVP przypadł Milanowi Wasiczkowi, który wyprzedził dobrze znanego w Cieszynie Mirosława Hanaczka (obaj Ruda Hwezda Ostrawa) oraz Gerarda Gorgosza Drugi nasz zawodnik M. Waligóra został sklasyfikowany na VII miejscu.

Katowicki „Sport” ufundował puchar dla najlepszego zespołu, który przypadł Budowlanym Gdańsk (140 pkt.). Dalsze miejsca zajęły zespoły Rudej Hwezda Ostrawa (137 pkt.). Górnika Czerwionka (124) i Klubu Motorowego cieszyn (12).

W jazdach pokazowych widzowie (ok. 4 tys.) oglądali także autokros. Niespodziewanie wygrał Fryderyk Słowik z Cieszyna, który pokonał 2 załogi z CSRS.

Organizacja zawodów została wysoko oceniona przez znawców. Trener kadry narodowej mgr Mirosław Malec poinformował iż działaczom z Cieszyna przyznano organizację zawodów o Puchar Przyjaźni i Pokoju Krajów Demokracji Ludowej. Zawody odbędą się w maju.