Po raz drugi w Polsce 1987 Leszek Jaźwiecki

Motocyklowa Sześciodniówka znów w Polsce. Rozegrana zostanie po raz 62 w okolicach Jeleniej Góry w dniach od 21 do 26 września. Właściwie są to drużynowe motocyklowe mistrzostwa świata w konkurencji Enduro. Zawody trwają sześć dni (stąd nazwa) i w tym czasie przeprowadzona jest wytrzymałościowa próba motocykli i kierowców w trudnych warunkach terenowych.

Pierwsza tego typu impreza przeprowadzona została w 1913 roku w Wielkiej Brytanii, a główną nagrodę stanowiło Trofeum Międzynarodowe ufundowane przez Brytyjski Związek Producentów i Sprzedawców Rowerów i Motocykli. Otrzymuje ją zespół narodowy startujący na motocyklach produkcji krajowej. W 1923 wprowadzono konkurencję SREBRNEJ WAZY dla zespołów narodowych startujących na motocyklach dowolnej produkcji. Sześciodniówka była organizowana co roku, jedynie działania wojenne w latach 1914—1919 i 1940—1946 uniemożliwiały przeprowadzenie zawodów.

Polska jest organizatorem tej dużej rangi zawodów po rat drugi. Pierwszy raz Sześciodniówka Motocyklowa gościła w Zakopanem w 1967 roku. Wzięło w niej udział 314 zawodników i czego 30 to Polacy. 79 zawodników reprezentowano kraje socjalistyczne. Zainteresowanie zawodami było olbrzymie. Dla statystyków podam, że w konkurencji Trofeum Światowego najlepszymi okazali się zawodnicy NRD, natomiast konkurencję Srebrnej Wazy rozstrzygnęli na swoją korzyść nasi południowi sąsiedzi — motocykliści Czechosłowacji.

W dotychczasowych Sześciodniówkach najwięcej zwycięstw odnieśli:

w konkurencji Trofeum — Wielka Brytania 16 CSRS 15, RFN 9. NRD 6, Włochy 5, natomiast w konkurencji Srebrnej Wazy niepodzielnie prowadza motocykliści CSRS, którzy wygrywali aż 17 razy przed Wielką Brytanią 11, RFŃ i Włochami po 6, Holandią 5 i NRD 4. W konfrontacji Trofeum nasz zespół w 1984 roku wywalczył tytuł wicemistrza świata. W 1962 i 1983 otarli się o podium, zajmując ostatecznie 4 miejsce, natomiast „oczko” niżej uplasowali się w latach 1981, 1970 | 1975. Większe sukcesy nasi zawodnicy odnosili w konkurencji Srebrnej Wazy, bowiem aż 4 razy zajęli drugie miejsce i tym samym wywalczyli tytuł wicemistrzów świata (w latach 1953. 55, 58 1 78, dwukrotnie zajęli trzecią lokatę w 1947 i 77).

Obecny model Sześciodniówki jest nieco zmieniony: w Trofeum Światowym rywalizują drużyny składające się z sześciu zawodników, jadących na motocyklach o najmniej czterech różnych klas pojemności i dowolnej produkcji oraz Trofeum Światowe Junior wprowadzone w roku 1985 w miejsce Srebrnej Wazy, w którym mogą startować czterej zawodnicy w wieku poniżej 23 lat na motocyklach dwóch różnych klas. Ponadto rozgrywki toczą się w konkurencji klubowej (trzech zawodników na motocyklach dwóch marek), konkurencji producentów (trzech kierowców dowolnej narodowości na motocyklach tej samej marki). Do zawodów dopuszczone są motocykle z silnikami dwusuwowymi do 80 cm do 125 cm, do 250 cm, do 500 cm, oraz z silnikami czterosuwowymi do 350 cm, oraz powyżej 500 cm maksymalnie do 1300 cm. Motocykle zgłoszone do Trofeum będą miały numery startowe aa czerwonym tle. Trofeum Junior na zielonym, a pozostałe klasyfikacje na żółtym. Konkurencja duża i zapowiada się ciekawa walka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *