Pierwsza eliminacja w Cieszynie 1986 KAZIMIERZ RASZKA

Sport crossowy jest bez wątpienia najpopularniejszym sportem w Cieszynie. Świadczy o tym liczba widzów, którzy każdorazowo oglądają zawody w Cieszynie — Boguszowicach. Niestety, Jeden z najlepszych, naturalnych torów crossowych w kraju nie jest w pełni wykorzystany. Corocznie odbywają się na nim tylko międzynarodowe zawody o puchar TVP i katowickiego Sportu. Do tego dochodzi jeszcze jedna z eliminacji do mistrzostw strefy południowo — zachodniej.

W br. Cieszynowi nie powierzono organizacji żadnej z 7 eliminacji do mistrzostw Polski. Trochę to dziwne. Działacze z Klubu Motorowego Cieszyn należą do wzorowych organizatorów dużych imprez, czego przykładem niech będzie przeprowadzenie Międzynarodowych Zawodów Moto- crossowych o Puchar Pokoju i Przyjaźni Krajów Socjalistycznych w maju 1984 r.

Zainteresowanie tym męskim sportem byłoby z pewnością mniejsze, gdyby nie sukcesy naszych jeźdźców. Z roku na rok osiągają lepsze wyniki, sprawiając kłopoty najlepszym, bardziej doświadczonymi. Zasługa to głównie dobrej atmosfery w klubie, którym kieruje mgr Henryk Mazur, dyrektor ds. ekonomiczno — handlowych cieszyńskiej Celmy oraz możliwości dosiadania coraz lepszych maszyn. Skończyły się czasy, kiedy cieszyniacy jeździli 11 tylko no przestarzałych CZ. Dziś najmłodsi dysponują Simsonami, najlepsi dosiadają nawet KTM, suzuki i hondy. Nie bez znaczenia było przejęcie szkolenia narybku przez Mirosława Hanaczka z Czechosłowacji. Jest to zawodnik z charakterem i stanowi prawdziwą ozdobę każdych zawodów, nie tylko krajowych.

Ubiegły sezon zawodnicy Klubu Motorowego Cieszyn zakończyli mistrzostwami Polski plasując się na wysokiej, V pozycji. Przed nimi znalazły się tylko takie potęgi, jak Budowlani Gdańsk, Górnik Czerwionka, Zagłębie Miedziowe Głogów i wielokrotny mistrz Polski Stomil Olsztyn.

Kategorię 500 cm uznano za „cieszyńską” klasę. Tytuł mistrzowski wywalczył Mirosław Hanaczek, który stał się pierwszym crossowcem na świecie, dzierżący tytuły mistrzowskie 2 krajów. Poprzednio wywalczył tytuł mistrza CSRS Marian Waligóra zdobył tytuł II wicemistrza Polski. Na niezłego zawodnika rośnie Andrzej Tomiczek, który w mistrzostwach Polski w kl. 50 cm sport został sklasyfikowany na VII pozycji. W br. ze względu na osiągnięty limit wieku, wystartuje w kl. 125 cm. Wspólnie z Bronisławem Hellerem powinien zamieszać w mistrzostwach Polski.

W najbliższą niedzielę, bm. rozpoczyna się kolejny sezon crossowy w kraju. Zainaugurują go zawody na tor ze w Cieszynie — Boguszowicach, które stanowią I eliminację do mistrzostw strefy południowo — zachodniej. Początek zawodów godz. 13. O strefowe szarfy I puchar będą walczyć zespoły wicemistrza Polski, Górnik Czerwonka oraz GKM Mysłowice, AKM Grodków, AKM Nowy Targ i gospodarze, KM Cieszyn. Natomiast eliminacje do mistrzostw kraju rozpoczną się tydzień później, 13 bm. na torze w Poznaniu.

Jak twierdzi wiceprezes KM Cieszyn Marek Gawła, zawodnicy solidnie przepracowali zimową przerwę. Skupiono się głównie na treningach ogólnorozwojowych. Było więc pływanie, biegi oraz jazda na nartach. Na początku marca rozpoczęto specjalistyczne treningi na motocyklach, które prowadził M. Hanaczek. Szczególną uwagę zwracał na technikę oraz taktykę jazdy.

W tym sezonie cieszyński zespól będzie występował w następującym składzie:

Władysław Wiecheć, Andrzej Sztwiertnia, Wiesław Wawrzyczek. Andrzej Brudny (wszyscy na Simsonach)

kl. 50cm enduro

Mariusz Bobrzyk, Franciszek Steszek, Ryszard Stoszek, Janusz Opioła (wszyscy na CZ — Simson)

kl. W 50 cm sport

Bronisław Heller („suzuki), Andrzej Tomiczek, Krzysztof Martynek (obaj na CZ)

kl. 125 cm

Stanisław Brzezina, Mirosław Wawrzyczek (obaj CZ).

kl. 250 cm

Józef Stachoń (KTM)

kl. 500 cm

Mirosław Hanaczek (honda) i Marian Waligóra (suzuki)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *