Motocykliści z Kielc startowali w NRD Rajd wokół węgla Brunatnego 1987

Przez kilka dni w Senftenberg niedaleko Drezna przebywana ekipa motocyklistów kieleckiej Korony którzy uczestniczyli w rajdzie szosowo terenowym „Rund um Braunkohle” czyli Rajd wokół węgla Brunatnego organizowanym tradycyjnie w październiku przez Niemiecki Klub „Motosport Club BKK Senftenberg” którym był kierownikiem zawodów był Dietrich Cebulla. W tej interesującej międzynarodowej imprezie startowali motocykliści z Czechosłowacji, Węgier, Polski oraz gospodarzy.

Thomas Bieberbach

Foto.Thomas Bieberbach DDR Simson


Wśród startujących zawodników byli uczestnicy ostatniej „Sześciodniówki” która odbyła się Jeleniej Górze ze świeżo upieczonymi mistrzami świata z Zschopau oraz Suhl. Polska ekipa miała także takiego zawodnika, był nim Zbigniew Banasik. Poziom rajdu był wysoki np. na teście specjalnym strome zbocze wypełnione błotem przy Segelflugplatz Schwarzheide gdzie niektórzy młodzi zawodnicy dostawali gęsią skórkę, nawet zawodnicy z licencją mieli kłopoty na tym podjeździe i zjeżdżali na spodniach w dół dla specjalistów te zawody okazały się tylko sprawdzianem koncentracji a świetna jazda Czechosłowaków oraz zawodników ekipy fabrycznej MZ DDR mogła wszystkich zadziwić.

Harald Sturm

Foto. Harald Sturm DDR MZ 250


Zawodnicy z Czechosłowacji i NRD dysponowali przede wszystkim znakomitym sprzętem. Fabrycznie przygotowane „Simsony”, „MZ” czy „Jawy” pozwalały rywalom na uzyskiwanie lepszych czasów przejazdów na próbach specjalnych, co przy pokonaniu trasy bez spóźnień decydowało o ostatecznej kolejności.

Zespołowo triumfowali Czechosłowacy, przed ekipą z MZ i Simsona. Thomas Bieberbach wygrał w klasie 125cm pomimo kłopotów na teście motocrossowym w których uległ upadku i zerwaniu linki gazu w swoim Simsonie jadąc do mety Thomas Bieberbach trzymał linkę gazu w ręce. Harald Sturm (MZ) wygrał w klasie 250cm , zrelaksowany i pewny siebie, choć pod koniec zawodów silnika w jego wyczynowej MZ nie brzmiał dobrze. Pierwszym zespołem Korony Banasik, Misztal, Bracik. Drugi zespół kielecki Zieliński, Wieczorek, Świetlik zajął ósme miejsce. Startowało 14 zespołów. Indywidualnie Banasik był 4 w kl. 500 cm. 7 Misztal,10 Wieczorek, w kl. 250 cm 5 miejsce zajął Bracik, 8 Zieliński

Rex Loding

Foto.Rex Loding DDR na Jawie


Duże zainteresowanie kibiców, blisko 10 tys. ludzi na próbie crossowej. Trzeba tu wyjaśnić, iż gospodarze wzorując sic na organizatorach dużych imprez rajdowych w krajach zachodnich, przewidzieli w pierwszym dniu cztery okrążenia po 83 km jazdy, a w drugim tylko dwie takie pętle, ale za to po godzinnej przerwie, motocross na interesującej trasie przez 25 minut. Spróbujemy taki rajd zorganizować w przyszłym roku w Kielcach.

Wynikiem przeprowadzonych rozmów z kierownictwem klubu w Senftenberg, jest’ propozycja wymiany ekip motocyklowych i udziału w imprezach. Być może już na wiosnę zobaczymy w Kielcach na eliminacjach mistrzostw Polski motocyklistów z NRD.

Klasa 125cm wygrał Thomas Bieberbach drugi był Jens Fabig trzeci Renne Coburger wszyscy NRD jadący na Simsonach w klasie 250 cm pierwszy Harald Sturm MZ DDR drugi Frantisek Hrobsky Jawa trzeci Martin Karas Jawa obaj Czechosłowacja powyżej 250cm wygrał Bohata drugi był Jan Jilek trzeci Ladislav Krupicka wszyscy z Czechosłowacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *