Historyczny Finał Mistrzostw Europy w rajdach Enduro – Ostróda 1998 Jarosław Ozdoba

Powstała w 1996 roku Europejska Unia Motocyklowa ( UEM ) przejęła od Międzynarodowej Federacji Motocyklowej prawa przeprowadzania imprez o Mistrzostwo Europy w sportach motocyklowych. W rajdach Enduro walkę o mistrzostwo Starego Kontynentu rozpoczęto od sezonu 1998.
      Organizacja cyklu była odmienna od poprzednich – i od obecnie stosowanych – gdyż wprowadzono zasadę strefowych rajdów kwalifikacyjnych. Strefy stanowiły skupiska kilku sąsiadujących ze sobą krajów. Oznaczono je według liter alfabetu: A, B, C i tak dalej. W tych strefach rozgrywano po trzy rajdy kwalifikacyjne. Zwieńczeniem był trzydniowy Finał Mistrzostw Europy analogiczny do IV, V i VI dnia Sześciodniówki Motocyklowej. Prawo do startu w Finale przysługiwało po czterem najlepszym w klasach seniorów i weteranów w strefach. W klasach juniorów awansowało do Finału po ośmiu najwyżej notowanych w każdej kategorii.
      W Finale dorobek punktowy uzyskany w rajdach strefowych… nie liczył się. Był jedynie przepustką do udziału w finałowej imprezie. Teraz rywalizacja zaczynała się odnowa. Było jak w piosence Anity Lipnickiej: ” Wszystko się może zdarzyć „…
      W roku 1998 uczestnicy Mistrzostw Europy gościli w Polsce dwukrotnie. W maju zorganizowano w Borkowie pod Kielcami rundę kwalifikacyjną serialu. Natomiast w terminie 04-06 września przeprowadzono w Ostródzie historyczny pierwszy Finał Mistrzostw Europy w rajdach Enduro pod egidą UEM.
      Była to impreza zorganizowana bardzo sprawnie, nawet pogoda była zamówiona, bo było słonecznie i ciepło. Trasę wytyczono jak marzenie, a także starannie oznakowano. Jednakże pierwszego dnia zaserwowano zawodnikom dość krótkie odcinki czasowe pomiędzy kolejnymi Punktami Kontroli Czasu. Jednakże sprawa została załatwiona po myśli uczestników i od drugiego dnia nikt nie narzekał, że z czasem przed PKC jest zbyt kuso. Sama trasa, fragmentami dobrze znana z innych ostródzkich rajdów, okazała się być dość selektywną. Były odcinki leśne z podjazdami, tereny wokół Jeziora Drwęckiego, piaszczyste polne i leśne dukty, co nieco błota. Postarano się także o zróżnicowany charakter Enduro i Cross Testów. Nikt nie ukrywał, że był to rajd z prawdziwego zdarzenia. Nie zdarzały się twierdzenia, iż zawodnikom i – niestety, niezbyt licznej – publiczności zapodano ramotkę zamiast thrillera.
      Jak to często w motocyklowych rajdach Enduro bywa, także w ostródzkim Finale Mistrzostw Europy tradycyjnie pech nie omijał także gospodarzy… Nasz faworyt w klasie Senior 250 Maciej Wróbel był dwukrotnie czwarty przez pierwsze dwa dni imprezy. Pozostał do przejechania trzeci, teoretycznie najłatwiejszy – około siedemdziesięciokilometrowa dojazdówka i motocross w grupach. I właśnie tego trzeciego dnia na dojazdówce niedługo po starcie Honda CRE 250 R Macieja Wróbla definitywnie odmówiła współpracy. Z widoków na czołową lokatę zrobiło się odległe miejsce w Finale…
      Już pierwszego dnia Finału odpadł z rywalizacji Daniel Chrobak. Uległ on wypadkowi w wyniku czego został odwieziony do szpitala. Z kolei Wojciech Rencz w wyniku kolizji na końcowym motocrossie ukończył imprezę ze stwierdzonym pęknięciem śródstopia.
      Najlepszym z polskich zawodników historycznego pierwszego Finału Mistrzostw Europy w rajdach Enduro okazał się Ryszard Augustyn. W gronie klasy Weteran wywalczył on trzecią lokatę. W następnych latach Ryszard Augustyn także lokował się na ” pudle ” wśród Weteranów Mistrzostw Europy, ale o tym będzie jeszcze okazja napisać. Fakt pozostaje faktem, że w Ostródzie ( w pobliskim Kajkowie mieszka legenda polskiego Enduro i motocrossu Ryszard Gancewski ) Ryszard Augustyn udowodnił, że doświadczenie, rutyna i wieloletnia praktyka stanowią istotną legitymację do brylowania w gronie najlepszych tej niełatwej dyscypliny motocyklizmu.
      Absolutnym triumfatorem ostródzkiego Finału Mistrzostw Europy w rajdach Enduro był bez dwóch zdań Roman Michalik z Republiki Czeskiej. Co ciekawe w tymże samym 1998 roku został on Mistrzem Świata w klasie 125. W Ostródzie dorzucił do trofeów tytuł Mistrza Europy w 125 Senior oraz wygrał klasyfikację generalną całej imprezy. Szacunek!
      Na kolejny Finał Mistrzostw Europy w rajdach Enduro w Polsce musieliśmy poczekać całe pięć lat. We wrześniu 2003 roku najlepsi endurowcy Starego Kontynentu zawitali na trzy dni do podkieleckiej Miedzianej Góry. Jak mniemam będzie jeszcze okazja, by podrzucić relację z tego wydarzenia…

2 thoughts on “Historyczny Finał Mistrzostw Europy w rajdach Enduro – Ostróda 1998 Jarosław Ozdoba”

  1. Dear Maciek

    Do you have lists of the final placings of the 1998 European Enduro Championships? I am collecting results of Enduro championships, and I am missing the 1998 and 1999 results.

    Thank you.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *