Dziś mija 2 rocznica Śmierci Stanisława Olszewskiego

Jedna z najwybitniejszych zawodników sportów motorowych w Polsce, najbardziej utytułowany w kraju. Z tym sportem związał całe życie jako: wspaniały zawodnik, szkoleniowiec i działacz oraz przyjaciel.

panstanislaw615

ŚP. Stanisław Olszewski urodził się 11 listopada 1948 roku w Lidzbarku Warmińskim. Na tor trafił wcześnie, za sprawą braci. Swą karierę rozpoczynał w 1966r. w WAMK Lidzbark Warmiński. Mając 19 lat otrzymał powołanie do wojska i służbę odbywał w Ostródzie, gdzie startował w barwach Drwęcy Ostróda. W 1973 roku przeszedł do OKS Stomil Olsztyn, dzisiejszego Moto klubu Olsztyn. Jego kariera sportowa to pasmo sukcesów krajowych i międzynarodowych.130 razy był reprezentantem Polski.

Zdobywca 10 tytułów Mistrza, 5 tytułów Wicemistrza Polski, Mistrz KDL 1976, Wicemistrz KDL 1977. W 1978 roku Wicemistrz Europy, w latach 1979 i 1980 Mistrz Europy w rajdach Enduro Pierwsze miejsce Zespołowe MŚ 1980 i w tym samym roku Mistrz Świata w klasie 80 cm na Simsonie . Wywalczył z kolegami z zespołu osiem złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Jego 24-letni staż zawodniczy jest do dzisiaj najdłuższym stażem w Polsce. To co osiągnął, zawdzięcza swojej ciężkiej pracy i wielkiemu talentowi.

W 1980 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fair Play. Zwycięzca Plebiscytu na najpopularniejszego Sportowca Roku Gazety Olsztyńskiej w 1984 roku.

Jego osiągnięcia doceniły władze sportowe.

Dzięki talentowi i pracy osiągnął wielkie międzynarodowe sukcesy, szczególnie w konkurencji Enduro, gdzie przez wiele lat był podporą reprezentacji Polski.

1 tytuł wicemistrza Europy Enduro (1978)
2 tytuły mistrza Europy Enduro (1979,1980) 
Po zakończeniu kariery zawodniczej został instruktorem sportów motorowych – motocross, enduro. Od wielu lat jest trenerem w Motoklubie Olsztyn – wychował medalistów mistrzostw Polski.
Współorganizator międzynarodowych motocrossowych mistrzostw Polski, mistrzostw Europy w motocrossie. Sędzia międzynarodowy Komisarz ds. Technicznych, sędzia klasy Państwowej w sportach motocyklowych. Członek Okręgowej Komisji Sportu Motocyklowego w ZO PZM Olsztyn. Członek Komisji Rewizyjnej w Motoklubie Olsztyn.10 tytułów mistrza Polski w Motocrossie
5 tytułów wicemistrza Polski w Motocrossie
1 tytuł mistrza KDL Motocross (1976)
1 tytuł wicemistrza KDL Motocross (1977)
1 tytuł wicemistrza Europy Enduro (1978)
2 tytuły mistrza Europy Enduro (1979,1980)
I miejsce zespołowy mistrz świata i I miejsce indywidualnie (1980)
II miejsce na zespołowych mistrzostwach świata (1984)mistrz Sportu (1976)
nagroda Fair Play (1980) Podczas „Sześciodniówki” FIM we Francji, w której brał
również udział jego największy rywal, Włoch Angelo Signorelli,
Olszewski, prowadząc w klasie 80 ccm, pomylił trasę.
Widząc, że rywale pojechali jego śladem, zatrzymał się
i wskazał prawidłowy kierunek. Następnie wrócił na trasę i wygrał wyścig w swojej klasie. Międzynarodowy Komitet
Fair Play przyznał S. Olszewskiemu Dyplom w kategorii
„Czyn – postawa fair play 1980”.
Zasłużony Mistrz Sportu
Złoty Medal „Za wybitne Osiągnięcia Sportowe”
Złoty Krzyż Zasługi
Złota(1995) Honorowa Odznaka Polskiego Związku Motorowego
Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” (1989)

Był niezwykle, skromny, przyjacielski i wrażliwy. Mimo różnych przeciwności losu potrafił cieszyć się życiem i przekazywać tę mądrość innym. Był lubianym i cenionym kolegą wśród starszego i młodszego pokolenia, był wzorem dla młodszych kolegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *