Andrzej z Satelity 1991

Telewizja to potęga — szczególnie satelitarna. Trudno określić, na ile do rozwoju rajdów motocyklowych zwanych enduro przyczyni się kanał Screensport, ale wszyscy związani z tą dyscypliną obiecują sobie bardzo wiele. Zgodnie z umową, Anglicy zamówili w firmie Eurospeed TV komplet półgodzinnych relacji z każdej tegorocznej eliminacji i z poślizgiem (we wtorek zaprezentowano materiał z liany) rozpoczęli ich emisję. Na razie pojawiło się tylko nazwisko ANDRZEJA TOMICZKA, jednak wkrótce 22-letni cieszynian in wyrośnie na jedną z gwiazd satelitarnego serialu. Sprawiły to rewelacyjne wyniki uzyskane w Skandynawii — dwa zwycięstwa w Jaemsae, kolejne w Vimmerby, potem 2-sekundowa porażka z Muraglią. Trzykrotnego mistrza Polski. szykującego się właśnie do strefowego motocrossu w Mysłowicach (niedziela), odszukaliśmy tuż po powrocie z wojaży.

Skąd taka progresja fory akurat w Finlandii?

Pomógł trening w Olsztynie podczas motocrossowych MP. Tam również jeździliśmy po piasku, a właśnie taką nawierzchnię posiadały próby szybkości wokół Jaemsae. W sobotę miałem jakieś 10 sekund przewagi, następnego dnia już zdecydowanie wygrałem wszystkie konfrontacje. Natomiast w Szwecji dwie próby prowadziły kamienistymi drogami. Wywróciłem się na tajnej w niedzielę, stąd porażka z Muraglią.

Jeździsz TM-em ze sklepu, konkurencja używa fabrycznych prototypów.

W klasie 80 startują w tym roku trzy ekipy reprezentujące producentów — Kawasaki z Muraglią, Gas-Gas z Serralosern i Beranem oraz TM z Bieberbachem, Giovanchellim i Franceschettim. Różnice w sprzęcie widać gołym okiem inny wydech, tylne zawieszenie, chyba również cały silnik, bowiem serwis TM-a miał kłopoty przy remoncie mojego. Nie pasowały łożyska na wale.

To oni ci pomagają?

W Hiszpanii i Francji byliśmy zdani na własne siły, co najwyżej mogłem skorzystać z elementów wymontowanych z motocykla Krzyśka Serwina. Od Finlandii kłopoty się skończyły — Włosi z TM-a dają gratis potrzebne części. Przed następnym rajdem obiecali nawet przygotować motocykl w fabryce.

Co z serwisem?

Krzysiek robi co może, wozi paliwo, stara się być wcieszcie gdzie potrzeba, ale to nie ma porównania z opieką, jaką dysponują inni. Przykładowo jeden motocyklista non stop towarzyszy Muraglii, oczy wiście każdy PKC jest obstawiony przez Włochów. Nasza taktyka wystarcza, żeby jakoś dojechać do mety.

Jak spisuje się Maciek Wróbel?

Bardzo dobrze choć również jest pozbawiony serwisu z prawdziwego zdarzenia, bowiem Simson tylko przygotował mu motocykl. W Szwecji miał kłopoty z tylnym hamulcem jeszcze bębnowym, dziś używa się tarczowych

Liczysz na utrzymanie drugiej lokaty w MŚ?

Teraz Włochy, więc próby będą przygotowane przez Muraglię, na pewno wszystkie dokładnie przetrenuje. Ale to jest enduro — jeden błąd, jeden defekt i zamiast pierwszego, można zająć dziesiąte miejsce.

Zobaczymy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *