Alternatywa 1989 – KAZIMIERZ RASZKA

Przypomnijmy fakty. W 1987 roku Klub Motorowy Cieszyn zdobywa niespodziewanie tytuł zespołowego mistrza Polski, a w rok później na torze w Boguszowianach tytuł wicemistrzowski. . W punktacji drużynowej crossowcy zostają sklasyfikowani na wysokim, V miejscu. Sukcesy zespołowe przeplatane są dobrymi wynikami w klasyfikacji indywidualnej. Mirosław Hanaczek sięga 2- krotnie po tytuł mistrza Polski w „pięćsetkach”, natomiast Jerzy Stodulka i Andrzej Tomiczek zdobywają szarfy 1 wicemistrzów kraju. Pierwszy w kategorii 500 cm, drugi w klasie młodzieżowej 125 cm.

Pod koniec ub. r. KM Cieszyn znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Wyposażenie początkującego zawodnika wzrosło do blisko 1 min zł. Zakup motocykla produkcji zachodniej, bo tylko na takim sprzęcie można coś zwojować na trasie crossowej, to dalsze 6—7 min zł. Przerosło to możliwości klubu. Na dodatek najbardziej utalentowany jeździec Andrzej Tomiczek, który osobiście zawdzięcza wiele klubowi, postanowił poświęcić się rajdom enduro, gdzie łatwiej można zrobić dobry wynik. Ponieważ coraz trudniej pogodzić starty w enduro i w motocrossie, kierownictwo KM Cieszyn nic wyraziło w br. zgody na jego starty w enduro. Na dodatek 20-letni Tomiczek, świadom swojej klasy, postawił przed Zarządem KM wygórowane żądania finansowe, które rzecz jasna, nie mogły być spełnione. Stało się oczywiste, że Tomiczek opuści tor w Boguszowicach. Wybrał Górniczy Klub Motorowy Mysłowice, który gwarantował mu ponoć .starty w zawodach enduro. Wówczas doszło do przetargu z GKM o wysokość gratyfikacji za wyszkolenie Tomiczka. KM Cieszyn zażądał kwoty 6 min zł. Działacze z’ Mysłowic nie zgadzali się na wymienioną sumę. Ostatecznie KM otrzymał 4 min zł. Do Mysłowic przeszedł też Józef Stachoń. W tym przypadku obyło się bez przetargu, gdyż KM otrzymał Stachonia z Grodkowa za darmo.

Przed sezonem stanęliśmy przed alternatywą: albo postawić na wysoki wyczyn i włożyć w to przedsięwzięcie ogromne pieniądze, albo ograniczyć starty w mistrzostwach kraju do maksimum pięciu zawodników, a posiadane środki przeznaczyć na remont obiektów i szkolenia młodzieży — mówi urzędujący wiceprezes KM Marek Gawlas. — Wybraliśmy to drugie rozwiązanie, przy czym w zawodach strefowych wystartują wszyscy nasi crossowcy posiadający licencję.

Podstawową kadrą KM Cieszyn tworzą: klasa 125 cm — Franciszek Stoszek (KTM), Andrzej Brudny (CZ), Janusz Opiola (CZ), klasa 500 cm — Mirosław Hanaczek (honda 87) i Bronisław Heller (CZ), W odwodzie jest jeszcze 7 zawodników z licencją młodzieżową MM, przy czym największe nadzieje wiąże się ze startami Marcina Małysza. Jak z tego widać, brakuje crossowca w kłosie 250 cm.

Nastąpiły też Istotne zmiany w regulaminie eliminacji do mistrzostw Polski. Zrezygnowano z wyścigów w kategorii 50 cm oraz tzw. klasy otwartej. Wprowadzono natomiast wyścigi w klasie 80 cm, a w klasie 125 cm Zarząd Główny PZMot. wprowadził osobną klasyfikację zawodników startujących tylko na CZ-kach.

Trwać będą prace na obiektach klubowych. Jeszcze w bm. przystąpi się systemem gospodarczym do remontu warsztatu klubowego oraz do zmiany konstrukcji dachu, przez co obiekt w Boguszowicach zostanie podniesiony do 1 metra. Zmodernizowany zostanie też tor crossowy. Zmienią się Jego parametry, a poprzez usypanie dodatkowych kilku skoczni zawody staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. W planie są także trzcinobetonowe trybuny dla publiczności. Po tych zabiegach tor w Boguszowicach będzie spełniał wszystkie wymogi europejskie.

Na szczęście KM nie stracił działaczy .społecznych. Ostatnie zawody międzynarodowe „Inter23” zostały klubowi „podrzucone” w ostatniej chwili. Ich organizacja była wzorowa, o czym Świadczy m.in. Ust skierowany do klubowych działaczy przez prezydenta włoskiej, federacji. Dnia 19 sierpnia Cieszyn będzie gościł najlepszych crossowców kraju. Odbędzie się VII eliminacja do MP. Ponadto Jesienią dojdzie w Boguszowicach do zawodów o charakterze towarzyskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod *